Díky, že můžem
Aktuálně připravujeme novou celoroční nabídku, není tedy možné aktivity prostřednictvím našeho webu rezervovat. Můžete si ale celý program projít a využít materiály do výuky.
-
- Workshop
Nepřemlouvej bábu
Čtěte víceJak se bavit, i když máme jiné názory a postoje? Společenské příkopy se prohlubují, pokud nepřistoupíme k dialogu a snaze o pochopení. Pojďme tomu společně zabránit.
-
- Workshop
Díky, že můžem volit
Čtěte víceJak předat voličům svůj volební program, vize a ideje, když je svět tak rychlý a co se nevejde do reelska, jako by nebylo? Zkuste si formát politické debaty přímo ve třídě.
-
- Interaktivní divadlo
- Procházka
Audiowalk: Studentská revolta ’89
Spustit audiowalkProcházka po Starém Městě pražském o svědectvích událostí 17. listopadu 1989. Audiowalk je dílem studentů DAMU.
Program probíhá v centru Prahy a je samoobslužný.
-
- Výstava
Výstava do školy: Střípky revoluce
Čtěte víceVýstava Střípky revoluce popisuje výrazná témata roku 1989. Každé je doplněno o střípek, ze vzpomínek konkrétního pamětníka, který revoluční události zažil.
Panely obsahují prvky rozšířené reality, díky kterým se vám objeví na displeji video. Záběry z Národní třídy nebo vyprávění pamětníka si můžete pustit, namíříte-li mobil na fotografie.
-
- Podcast
Audiokalendárium: Baltský řetěz
Přehrát epizoduLidé ze tří Pobaltských zemí se 23. srpna 1989 propojili, aby se ruku v ruce vzepřeli dlouhé nadvládě Sovětského svazu. Vznikl tak 600 km dlouhý živý řetěz, který se zapsal do Guinessovy knihy rekordů. Do revolučního pobaltí se s tebou vydá hudebnice Terezie Kovalová.
-
- Podcast
Audiokalendárium: Majáles
Přehrát epizoduMajáles nebyl vždycky jen nevinnou oslavou studentského života. Herečka Antonie Formanová ti poví víc o tom, jak se z něj v roce 1965 stala příležitost pro studenty vyjádřit své politické názory, což vyvrcholilo zvolením amerického básníka Allena Ginsberga králem majálesu.
-
- Podcast
Audiokalendárium: Černobyl
Přehrát epizoduHavárie jaderné elektrárny Černobyl 26. dubna 1986 je jednou z největších tragédií studené války, která zároveň předznamenala její konec. Rapper a výtvarník Vladimir 518 ti odvypráví příběh katastrofy minutu po minutě a vezme tě na výlet do města Pripjať, ještě než se proměnilo v postapokalyptickou pustinu.
-
- Podcast
Audiokalendárium: Jan Patočka
Přehrát epizoduJan Patočka byl jeden z nejvýznamnějších českých filosofů 20. století. Za normalizace pořádal tajné bytové semináře a stal se mluvčím Charty 77. Po výslechu StB zkolaboval a zemřel 13. března 1977. Příběh filosofa, který se nebál jednat, ti představí filosofka Tereza Matějčková.
-
- Podcast
Audiokalendárium: Jan Palach
Přehrát epizoduDvacetiletý Jan Palach se upálil na protest proti okupaci a celospolečenské letargii 16. ledna 1969, na následky popálenin zemřel 19. ledna. Tento čin zasáhl miliony lidí nejen v Československu a jeho odkaz dodnes nevyhasl. Příběh člověka a jeho činu vypráví herec Viktor Zavadil.
-
- Podcast
Audiokalendárium: Václav Havel
Přehrát epizoduNáš první porevoluční prezident Václav Havel zemřel 18. prosince 2011. Havel ale nebyl jenom prezident a disident, ale taky uznávaný filosof, dramatik a obyčejný člověk plný neobyčejných ideálů. Jeho pět podob ti představí herec Miloslav König.
-
- Podcast
Audiokalendárium: Sametová revoluce
Přehrát epizodu17. listopadu slavíme Den boje za svobodu a demokracii. Připomínáme si sametovou revoluci, která přispěla k rozpadu už chátrajícího totalitního režimu. Ale víš, proč slavíme taky Mezinárodní den studentstva? Příběh 17. listopadu 1939 a 1989 ti odvypráví herečka Jana Plodková.
-
- Podcast
Audiokalendárium: Jan Opletal
Přehrát epizodu11. listopadu si připomínáme smutný den, kdy zemřel student Jan Opletal. Ten byl zastřelen na protinacistických demonstracích v roce 1939. Také na jeho počest si celý svět připomíná Mezinárodní den studentstva právě 17. listopadu. Tragický příběh mladého studenta vypráví herec Vojtěch Vondráček.
-
- Podcast
Audiokalendárium: Chceme světlo
Přehrát epizodu31. října si připomínáme událost brutálně potlačené demonstrace, kdy v roce 1967 naštvaní studenti vyrazili ze Strahovských kolejí směrem na Hrad s heslem „Chceme světlo!“. Na studentský průvod a praktiky esenbáků si posvítí slamer Anatol Svahilec.
-
- Podcast
Audiokalendárium: Den české státnosti
Přehrát epizodu28. září slavíme Den české státnosti! Zalistuj s námi kronikou české historie až do dob prvních knížat 10. století. Jedním z nich byl svatý Václav, který se proslavil svou zbožností. Patrona českého národa ti ze současné perspektivy představí herec Lukáš Tran.
-
- Podcast
Audiokalendárium: Julius Fučík
Přehrát epizodu8. září vzpomínáme na Julia Fučíka – komunistického novináře, kterého v roce 1943 popravili nacisté. Z vězení tajně vydal slavnou Reportáž psanou na oprátce a i díky tomu se z něj stala ikona socialismu. Odvážného odbojáře i idol režimu ti představí novinář Šimon Felenda.
-
- Podcast
Audiokalendárium: Okupace
Přehrát epizody21. srpna si připomínáme vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Ve dvou dílech, kterými tě provede Bára Šichanová z Českého rozhlasu, se přeneseš přímo do mrazivých srpnových dnů, za kterými následovala dlouhá a ponurá normalizace.
-
- Podcast
Audiokalendárium: Několik vět
Přehrát epizodu29. června je den, kdy v roce 1989 zazněla přelomová petice Několik vět ve vysílání Svobodné Evropy. Zajímá tě, co v těch pár větách chartisté po vládě požadovali a kdo všechno se (ne)podepsal? Tak si nech vyprávět od influencerky Gabči Heclové.
-
- Podcast
Audiokalendárium: Milada Horáková
Přehrát epizodu27. června vzpomínáme smutné výročí nejslavnější justiční vraždy u nás. V roce 1950 komunisté popravili Miladu Horákovou, která celý život statečně bojovala s bezprávím. S touto inspirativní a nezlomnou ženou tě seznámí podcasterka Kristýna Klímová.
-
- Podcast
Audiokalendárium: Klub českých turistů
Přehrát epizodu11. června slavíme založení legendárního turistického klubu, který dokázal projít nástrahami všech režimů. Vydej se s Láďou Ziburou po stopách Klubu českých turistů a dozvíš se, kolik máme turistických značek nebo kdo obšlehl Eiffelovku.
-
- Podcast
Audiokalendárium: Pád komunismu v Polsku
Přehrát epizoduCo má společného Polsko a ředkvičky? Jaký solidární elektrikář odporoval režimu? Kdy zeď nám spadla a kdopak ji chtěl přestavit? Juliana Moska tě přenese do Polska, kde se 4. června 1989 odehrály první (polo)svobodné volby.