Nabídka programu

Aktuálně připravujeme novou celoroční nabídku, není tedy možné aktivity prostřednictvím našeho webu rezervovat. Můžete si ale celý program projít a využít materiály do výuky.

    Zobrazit filtry

    Typ

    Pořadatel

    Forma

    Předmětová oblast

    Kraj

    Cílová skupina

    Doba trvání

      • Audiovizuální lekce

      #nacoNATO

      Původní pětidílný miniseriál #nacoNATO poutavou formou videí a souvisejících podcastových rozhovorů vysvětluje základní fungování NATO, důvody a okolnosti jejího vzniku a především úlohy a principy, které nejsilnější spojenectví světa hájí. Projekt vznikl ve spolupráci s youtuberem Lukášem „Lukefry“ Fritscherem.

      Přehrát seriál
      • Metodika

      Průvodce pro Dobro-druhy aneb Jak uspořádat benefici

      Průvodce vznikl v rámci programu Dobro-druzi Nadace Via. Do přípravy benefice se může pustit v podstatě kdokoliv – školní třída, členové turistického oddílu, skupina vysokoškoláků nebo parta kamarádů. Průvodce je jednoduše určen všem, kdo mají chuť pomáhat druhým. Naleznete v něm inspiraci, a pokud chcete pořádat benefiční akce, i konkrétní rady, pro koho benefici pořádat, jaký typ akce zvolit a vůbec, jak se pustit do plánování a samotné přípravy.

      Přečíst průvodce
      • Dokumentární film

      Buď láska: dokument

      Buď laska znamená ukrajinsky prosím a Ukrajina nás prosí o pomoc. Přes tisíc kilometrů a 4 opancéřované sanitky, na které se složili Češi během prvních měsíců války. Jaké to je se ocitnout z Prahy v zemi, kde je válka na každodenním pořádku? Jaké osobní příběhy se skrývají pod “anonymní hmotou zeleného munduru” armády? A proč má smysl pomáhat?

      Přehrát film
      • Výstava

      Výstava do školy: Opráski sčeskí historje

      Historií posledních 20 let České republiky vtipnou formou vás provede výstava, kterou připravilo Zastoupení Evropské komise ve spolupráci s autorem komiksu Opráski sčeskí historje. Ten vytvořil autor se svérázným pravopisem, publikující pod uměleckým jménem Jaz.

      Read more
      • Workshop

      Nepřemlouvej bábu

      Jak se bavit, i když máme jiné názory a postoje? Společenské příkopy se prohlubují, pokud nepřistoupíme k dialogu a snaze o pochopení. Pojďme tomu společně zabránit.

      Read more
      • Workshop

      Díky, že můžem volit

      Jak předat voličům svůj volební program, vize a ideje, když je svět tak rychlý a co se nevejde do reelska, jako by nebylo? Zkuste si formát politické debaty přímo ve třídě.

      Read more
      • Workshop

      Z této noci nás nezachrání

      Je rok 1974. Naděje na změny v Československu už úplně pohasly, normalizace jede naplno. Ale i v této době se najdou umělci, kteří chtějí svobodně tvořit. Proti své vůli se dostávají do střetu s komunistickou mocí. A stačí se jednou ocitnout na jejich koncertě a vezete se taky.

      Read more
      • Beseda

      Cestovatelská beseda s Ladislavem Ziburou

      Vydává se s batohem do světa, aby poznával lidi a zažíval věci. Pak o těch lidech a věcech píše knížky. Kromě psaní a cestování taky rád mluví. A tak objíždí republiku s přednáškami.

      Beseda je dostupná pouze v termínu 11. listopadu jen v Praze a nejbližším okolí.

      Read more
      • Diskuze
      • Prezenčně v Praze
      • Workshop

      Debata pro loutky: Konec vlády jedné strany?

      Vším, čím jsem bil, bil jsem rád? Byl 17. listopad 1989 konec vlády jedné strany? Jak velkou roli v ní hrály revolucionáři, disidenti, generační střety či Ruské tajné služby? Jaký měla sametová revoluce význam a jak ji vnímáme dnes? Zveme vás 18.11. do prostoru ARCHA+ na Debatu pro loutky, věnovanou 35. výročí sametové revoluce.

      Read more
      • Workshop

      Média v roce nula. Jak se po roce 1989 budovala demokratická žurnalistika

      Workshop představí zásadní milníky médií po roce 1989, kdy se ustavovaly základní principy české demokratické žurnalistiky. Jak se ze státních médií stala veřejnoprávní? Jak vznikal bulvár? A proč se najednou tak moc prodávala erotika? Workshopem provází novinář David Klimeš.

      Read more
      • Procházka

      Stopujeme ženy naší historie

      Vydejte se centrem Prahy po stopách ženské vzdělanosti. Chcete se dozvědět zajímavosti o historii, boji za ženská práva a o tom, jaké to bylo být ženou na začátku dvacátého století?

      Read more
      • Přednáška s diskuzí

      Prezidentské volby v USA

      Jaká je budoucnost americké demokracie doma a v zahraničí?

      Read more
      • Workshop

      Můžou média všechno? Jak se pozná důvěryhodná žurnalistika

      Podle čeho se v digitální éře pozná důvěryhodné médium a novinářská práce? A mají se média ve věku sociálních sítích vůbec ještě něčím omezovat?

      Read more
      • Workshop

      Evropská unie a proč se o ní zajímat?

      Evropská unie není jen vzdálenou institucí – její dopad cítíme každý den i v České republice. Jak funguje EU a proč je pro nás důležitá? Jaké výhody nám přináší členství v EU a jak můžeme aktivně využít její možnosti?

      Read more
      • Workshop

      Nauč se měnit svět

      Máte nápad a chcete ho zrealizovat? Připravte si plán, jak na to s Greenpeace! Může to být třeba zavedení vegetariánské volby ve školní jídelně, umístění kompostéru nebo zorganizování výměny oblečení.

      Kapacita 17. listopadu je vyčerpána.

      Read more
      • Beseda

      Média v digitální době s youtuberem Lukefrym

      Média už nejsou taková, jako dřív. Tvůrci mediálních sdělení jsme my všichni a informací je všude plno. Jak moc se dá práce influencera přirovnat k novinářské profesi? Nejen o tom si budete moct promluvit s Lukášem Fritscherem, známým pod přezdívkou Lukefry.

      Read more
      • Metodika

      Klima se mění – a co my?

      Tato publikace – vůbec poprvé v Česku – přináší vědeckými výzkumy podložená doporučení pro rozvoj klimatického vzdělávání, zdůvodňuje jeho naléhavost, stanovuje cíle, načrtává obsahy. Proč a jak se učit o změně klimatu?

      Stáhnout metodiku
      • Workshop

      Lidská práva aneb do vězení za písničku?

      Československý totalitní režim posílal do vězení nevinné lidi, k odsouzení stačilo málo, třeba hrát hudbu, jaká se režimu nelíbila. Co to vlastně jsou lidská práva?

      Read more
      • Workshop

      Jak si ochočit AI?

      Jaké AI nástroje vám mohou sloužit v médiích? Praktický workshop s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky vám ukáže, jak ovládnout AI nástroje k usnadnění mediální práce. Workshop vede datový analytik Josef Šlerka.

      Read more
      • Workshop

      Jóga a mindfulness proti stresu

      Workshop podporuje zdravý fyzický a psychický vývoj dětí a dospívajících. Účastníci se hravou formou naučí vnímat své tělo, zdravě se protahovat, relaxovat, zklidnit svou mysl a podpořit imunitu a zdraví.

      Read more
      • Metodika

      Ruské vojenské intervence

      Metodika Ruské vojenské intervence má sloužit k zamyšlení nad tím, jakými prostředky v minulosti Ruská federace dosahovala v několika konfliktech svých cílů a co bylo často zmiňovaným důvodem. Metodika obsahuje také popis jednotlivých konfliktů, včetně stručného historického kontextu. Hlavními hráči v této hodině jsou studenti, kteří aktivně vyhledávají články o tématu, čtou texty, analyzují a dávají dohromady výsledek.

      Přejít na metodiku
      • Workshop

      Queer práva jsou lidská práva

      Jaký je rozdíl mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím? Jaké kroky obnáší úřední změna pohlaví? Podívejte se na základní nerovnosti mezi lidmi na základě sexuální orientace.

      Read more
      • Aktivity do hodiny
      • Metodika
      • Online kurz

      Nekrachni: Jak na finanční gramotnost

      Vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti (nejen) pro žáky ZŠ a SŠ. Prakticky, přehledně, zábavně a zdarma.

      Přejít na web
      • Workshop

      Za sedmero diktaturami

      Workshop přenese studenty do různých nedemokratických zemí. Prožijí příběh středoškolačky, která se snaží přes nástrahy režimů dostat na vysokou školu.

      Read more
      • Workshop

      Feel the (hi)story – 17. listopadu 1989

      17. listopad 1989 a příčiny pádu komunistického režimu u nás. Hledej zdroje a přesvědč ostatní, že právě tvůj postoj je ten nejzásadnější!

      Read more
      • Workshop

      Svoboda jen pro někoho?

      Jsme více než 30 let po pádu železné opony všichni svobodní? Pro některé z nás železná opona tak úplně nepadla a někteří lidé stále nemají všechna lidská práva – například vzít si, koho chtějí.

      Read more
      • Přednáška s diskuzí

      Co je totalita?

      Co byly nadměrné byty, výjezdní doložka, kádrové předpoklady, nomenklaturní projednávání? Dříve často skloňované výrazy dnes už mnoho mladých lidí nezná.

       

      Zatím rezervované termíny, kdy beseda již není dostupná: 7. 11., 8. 11., 15. 11.

      Read more
      • Workshop

      (Ne)svobodná tvorba

      Jak fungovala zakázaná kultura za socialismu, jak lidé hledali cesty, jak svobodně hrát a poslouchat hudbu, oblékat se, číst a vydávat knihy, vystavovat umělecká díla a jak za to někteří tvrdě zaplatili.

      Read more
      • Workshop

      Zachraňte prázdniny

      Cílem je seznámit studující s dezinformacemi a kritickým myšlením hravým workshopem. Během 90 minut se naučí jak vyhledávat a ověřovat informace, odhalovat manipulace na fotkách a rozpoznat hoaxy. Závěrečná reflexe propojí herní zkušenosti se skutečným světem, reálnou politikou a médii, a diskutuje dopady dezinformací na naše životy a důležitost ověřování informací.

      Read more
      • Přednáška s diskuzí

      Vývoj politického extremismu v ČR po roce 1989

      Přednáška se zaměřuje na vznik fenoménu politického extremismu po roce 1989 v České republice a jeho vývoj. Vysvětlíme si základní podoby politického extremismu, jeho vývojové fáze v ČR a jeho současnou podobu.

      Read more